Günümüzde profesyonel ellerden çıkan sentetik saçlarla doğal saçlar arasındaki farklar her ne kadar ayırt etmekte zorlansa da bazı yönlerden belirgin farkları bulunur. Öncelikle en önemli farklılık sentetik saçın incelme ve kırılma gibi sorunlar yaşamamasıdır. Netice de gerçek hayatta saçlar uzatılırken uçlarda incelme ve kırıklar oluşur. Sentetik saçta bu incelme olmamakla beraber tüm boyutu aynı şekildedir.

Saç Kaynak

Sentetik saçın diğer farklı ise uçlara kadar aynı tonun benzerlik göstermesi. Gerçek doğal saçta uçlarda özellikle yazın deniz ve güneş etkisinden belli bir miktar açılma görülür. Sentetik saçta renk karışımları olmadığı için her zaman daha parlak ve göze hitap eden bir duruş vardır. Halbuki doğal saçın aralarında hafif hafif renk geçişleri olabilir. Ayrıca kişinin yaşına göre zaman zaman beyaz saçlarda bulunabilir. Bu durum saçın doğal olduğunu gösterir.

Saç Modelleri

Sentetik saçın incelme ve dökülme gibi problemleri olmamakla beraber fabrikalarda üretildiği için mükemmel form ve dalgası da bulunur. Eğer alacağınız saçın doğal yada sentetik saç olup olmadığını anlayamıyorsanız bir tutam saçı çakmakla yakmayı deneyin. Saç doğalsa şayet yandığında sarı renge dönüşecek ve yanık saç kokusu ortaya çıkacaktır. Eğer sentetik saç ise yandığında naylon kokusu ortaya çıkacak ve hemen eriyecektir. Sentetik saç petrol türevinden üretildiği için siyah ve eriyen bir türe sahiptir.