Saçlarınızın renklendirilmesi basit bir süreç gibi görünebilir, ancak saçlarınız en uygun durumda değilse işler pek yolunda gitmeyebilir. Sağlıklı saçlar, boyamak için genellikle kolay olsa da, saç rengi alındığında bazı saç tipleri çok inatçı olabilir.

Saç Yapısına Göre Saç Boyası Tepkileri

Aşırı işlenmiş veya hasar görmüş saçlar oldukça gözeneklidir ve rengi çok hızlı işleyebilir, bu da istenenden daha koyu bir renge neden olabilir. Kuru uçlar gibi hasarlı bölgeler saç boyasını emer ve bu da düzensiz sonuçlara neden olur. Az gözenekli veya daha önce boyanmamış saçlar kimyasal işlemlere karşı duyarlı değildir ve işlem süresi normal gözenekli saçlara göre daha uzun sürebilir.

Sert, gri saçlar boyalara daha dayanıklıdır, bu nedenle tam kapsama almak zor olabilir. Saçınız boyayı iyi emmezse, istenilen rengi alacağınızdan emin olmak için renk uygulamasından önce adımlar atmanız gerekir. Özellikle düzenli olarak boya uygularsanız saç derisini ve saçınızı kimyasal hasarlardan korumalısınız.

Boya öncesi koruyucu ürünler, fazla birikimi ve renk bozulmasını ortadan kaldırmak, saç derisini kaşıntıdan korumak ve saçınıza kimyasal hasarı azaltmak için tasarlanır. Bu aşamayı atlamak da saç boyası renginde değişiklik yaratabilir.