Saç yıkamada kullanılan sıvı olarak geçer tanımı Türk Dil Kurumuna Göre. Şampuan üreticilerine göre ise tarifi şöyle: “Saçın bakımını ve temizliğini sağlayan ürün”

şampuan seçimi

İlk kez 1950’lerde tanıştı Türkiye şampuan kavramı ile. İlk olarak Türkiye pazarlarında satılmaya başladığında, toz halinde idi. Su ile karıştırılarak kullanılıyordu.

saç bakımında şampuan seçimi

Hammaddesi dışa bağımlı olduğundan, ilk zamanlar fiyatı ucuz değildi. Piyasada belirgin hâkimiyete sahip iki marka vardı: P&G ve Elida. 250–400 gram ambalajlarda satılıyordu. O dönemlerde alternatif olarak birden bire yerli bir marka raflardaki yerini aldı.

şampuan seçiminin önemi

Ucuz fiyatı ve 750 gram ambalajı ile İpek markası, şampuan kullanmayan kitleyi kendisine çekmeyi başardı. Peşinden de diğer markalar raflardaki yerini almaya başladı. Bu da beraberinde merdiven altı diye tabir edilen bir üretim sektörünün oluşmasına neden oldu. Bu da sağlık açısından bazı şüphelerin doğmasına neden oldu. Ucuz olan markalar sağlıklı mıydı?

şampuan kullanımı

Gerçek Bir Şampuan Nasıl Anlaşılır?

Bir kaba biraz su ekleyip, şampuandan bir miktar dökün. Kaba eklediğiniz şampuan çok fazla köpürüyorsa anlamı şudur: İçinde çok fazla kimyasal vardır ve saçımıza son derece zararlıdır.

şampuan tercihi