Kuru saçlar çabuk kırılmaları ve elektriklenmeleri ile kolay yıpranan saç çeşitlerinden birisidir. Kuru saçların kırılmasının önüne geçmek ve yıpranmasını önlemek için birçok yöntem bulunuyor. Bazı yanlış uygulamalar da kuru saçlara aşırı zarar vererek daha da kurumalarına sebep olur.

kısa ve kuru saçlar

Kuru Saçlara Bakım Önerileri

  • Eğer kuru saçlara sahipseniz alkol ve buna benzer maddeler içeren ürünlerden saçlarınızı uzak tutmanız gerekir. Özellikle sprey saç ürünlerinde alkol ve benzeri ürünün içeriğinde olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
  • Fazla sıcak su ile yıkamak saç tellerinizin daha da hassaslaşmasına sebep olur. Bu yüzden ılık su ile yıkamanız gerekir. Kuru saçların telleri oldukça hassas olduğundan tarama işleminde nazik davranmanız kırılmanın önüne geçecektir.

kuru saç

  • Kuru saçlara önerilen yağlar jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı ve avokado yağıdır. Bu yağların kullanımı ile saç tellerinin esnekliği artırılarak kopmaların önüne geçilir. Ayrıca içeriğindeki asitler sayesinde saçın daha yumuşak olması sağlanır.
  • Mutlaka saç tipinize uygun olan şampuan ve saç kremini seçmeniz oldukça önemlidir.