Kepekli saç problemi kolaylıkla kepek önleyici şampuanlar kullanarak aşılabilecek bir problemdir. Kafa derisindeki sebum dengesinin bozulması kepeğe yol açmaktadır. Bu dengenin bozulmasına neden olabilecek çok sayıda etmen vardır. Bunlardan en önemlisi doğru şampuan ve saç bakım ürünlerinin kullanılmamasıdır. Kepekli saçlara son demek için uygulanabilecek en iyi yöntem bir uzmandan yardım almaktır.

kepekli saçlara son

Kepek oluşumunu engellemek için öncelikle kaliteli şampuan ve saç bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Eğer hala kepek sorunu yaşanıyorsa bu durumda doktor görüşü alınabilir ve kepeğe karşı şampuanlar bir süre kullanılabilir. Kişilerin düzenli olarak aynı şampuanı kullanmaları gerekir. Sürekli şampuan değiştirmek saçlara uzun vadede zarar verir.

saç bakımı

Ucuz Şampuanlar Zararlı mı?

Kepeğin en büyük etkenlerinden birisi ucuz şampuan kullanımıdır. Ucuz şampuanlar içerisinde zararlı kimyasal maddeler bulunabilir. Mümkün olduğunca organik bileşenlere sahip ürünler kullanmakta fayda vardır. Ciddi kepek sorunu yaşayan kişiler hastanelerin cildiye bölümlerine başvurabilirler ve kolayca tedavi olabilirler. Kepek problemi saç derisinin kuru olması ile bağdaştırılır fakat kepek saç derisi hücreleri ile alakalı bir problemdir. Bu nedenle doktor teşhisi ile tedavi en doğrusudur.