Kimi zaman saçlı deride bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar arasında en yaygın görüleni ise saçlı deride kabuklanma olmasıdır. Peki, saçlı deride kabuklanma olmasının nedeni ne? Aslında bu sorun birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın nedeni ise saçların kimyasal işleme maruz kalması esnasında derinin tahriş olmasıdır.

Bu durumda deri kendini onarmak için üst bölümü atmaya çalışır ve bu da kabuklanma görüntüsüne neden olur. Aynı zamanda hava değişimi ya da saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun değişmesi de kabuklanma sorununa neden olabilir. Bir diğer neden de saçların çok iyi temizlenmiyor ya da durulanmıyor olmasıdır. Saçlarınızı yıkarken saç diplerine masaj yapmanız gerekiyor.

Saçlı Deride Kabuk Oluşma Nedenleri

Ayrıca durulama aşamasında da saçlarınızın tamamen arındığından emin olmalısınız. Aksi halde kabuklanma ya da kepek oluşumu gibi çeşitli sorunların meydana gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu arada stres faktörünü de unutmamak lazım. Stres saçlarda kabuklanma olmasına sebebiyet verebiliyor hatta saçlı deride yara oluşmasını bile sağlayabiliyor. Üzüntü ve stresten kaynaklı olarak saç dökülmesi gibi farklı sorunlar da olabilir.