Keratin,  madde olarak insan bünyesinde tırnaklarda, saçlarda bulunan protein bazlı bir maddedir. Bu maddeyi içeren vücut bakım ürünleri de vardır.

keratin kaynak

Bu tür kaynaklar kendi saçlarını çeşitli nedenlerden ötürü uzatmakta zorluk çeken ve ya özel günlerinde saçlarını uzun görmek isteyen bayanların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Birleşme noktaları çok ince, Keratin saçla aynı renkte olduğu için, saç uzadığında bile fark etmek oldukça güçtür.

Sağlığa zararlı mıdır?

Teknik insan bünyesinde bulunan bir maddenin uygun tekniklerle ve bilinçli bir şekilde eklenmesi olduğu için, vücuda zararı yoktur. Ancak çok ince saça kalın Keratin uygulanamayacağı ve kalın saça da ince Keratin uygulanamayacağı için, uzmanların uygulaması önemlidir.

keratin kaynak

En az 150 adet takılacak, tam sayıyı yapacak uzman belirler, keratin kaynak 3 ay ila 5 ay arasındaki bir süre kullanılabilir. Saçta kullanılan Keratin ne kadar kaliteliyse, yani saf Keratin ise, o kadar uzun süre yumuşamadan maşa, fön ve boyama gibi işlemlere dayanabilir.

keratin kaynak

Kaynak uygulaması yapıldıktan sonra, her akşam saçlar yumuşak bir tarakla taranmalıdır. Yıkadıktan sonra kurulanmayan veya kuruladıktan sonra hemen toplanan saçlar bir süre sonra uzayan saç diplerinde karışmaya neden olur. Bunu engellemek için de, saçları yıkadıktan sonra düzgünce taranması saç bakımı için önemli bir adımdır.